09 september 2009

HQ - 4

Tegelen vaikselt ka kujude togimisega valmimise suunas. Ilsal on muudetud detailid praktiliselt valmis ja varsti vaja silikoonvorm uuendada. Hellboy büstil kasvavad uued luuderohud, kuigi, ma ei tea, midagi on ikka imelik. Lizi büstil tuleks nägu eemaldada ja uus ja anatoomiliselt õige asemele tekitada. Kõige rohkem edenevad aga asjad Harley Quinniga. Võrreldes ülalpool oleva pildiga on revolver veidi rohkem revolver, vasak labakäsi rohkem labakäsi ja ka pea on pisut parem. Pusin edasi.

Working slowly on several statues... Ilsa has some changed details and I should start silicone moulding soon; old Hellboy bust has new ivys, but I'm still not convinced they should look like this. Long forgotten Liz bust should have it's face removed and new face made, as otherwise this little statue looks still pretty cool.

Harley already looks different from the photo above, some progress on hands, head and revolver. It looks like I should fine tune the position of hands and legs when it's more or less ready - pose on the original Bruce Timm drawing really is
a little bit weird. I'm not sure I will make moulds for HQ, maybe I just paint it when she's ready...

details from the base for Liz Sherman's bust

1 kommentaar:

Josh! ütles ...

Liz Sherman Bust base!! WOO HOO!!!

Keep on trucking brother!!

Josh!