28 august 2011

Tekid

Aastal 2003 ilmunud Craig Thompsoni "Blankets" on üks selle sajandi olulisemaid koomikseid. Autobiograafiline, meisterlikult kirjutatud ja joonistatud, on selle lugemine vaatamata mahukusele - ligi 600 lehekülge! - väga sujuv ja voolav elamus.

Nüüd, augustis 2011, ilmus sellest uus väljaanne, kõvas köites ja veidi muudetud (kandilisemas) formaadis. Selle põhjuseks muidugi Thompsoni uus pildiromaan "Habibi", mis on veelgi mahukam, mille kallal autor on tööd teinud alates 2004. aasta lõpust ja mis kuu aega peale uut "Blanketsit" ilmumas. (Tegelikult said õnnelikud huvilised mõlemat raamatut juba SDCC-l osta.) Kordustrükk on seega uue raamatuga samas mõõdus. See on küll minu spekulatsioon, aga paistab, et Thompson tegi oma varasema loo ameerika vihikute moodi formaadis, uus on aga pigem euroopalikus mastaabis lehekülgedega.

Igatahes on uus kõvas köites "Blankets", mis originaalkirjastajalt Top Shelf juba 12. trükk, hea põhjus kõigil koomiksihuvilistel see oma riiulisse muretseda. Seda enam ju, et see klapib ilusti kokku "Habibiga", mis ilmselt saab samasuguseks klassikuks. Ma ei ole küll kindel, aga tavaliselt ei tehta kõvas köites ilukirjandusest kordustrükke, hilisemad tulevad odavamad ja pehmekaanelised.

Loomulikult peaks sedavõrd olulised teosed olema kättesaadavad igas kultuurkeeles ja nii mõneski ongi, aga eesti keel nende sekka vaevalt lisandub. Lugema aga seda raamatut peaks.

PS: aastakümneid ilmunud ajakirjas The Comics Journal (mis alates 301. nubrist küll hoopis harvailmuv raamat) oli kunagi pikk ja põhjalik intervjuu Thompsoniga. Number on #268 ja seda peaks lisaks minule olema ka vähemalt Tartu Kunstikooli raamatukogus.

Kommentaare ei ole: