03 märts 2010

Books - Art Deco Figures & Disney's Hercules

Today I got a box from courier with two absolutely superb and massive books - "Art Deco and Other Figures" and Disney's "The Art of Hercules". Second one is limited edition with special design, framed cell and 4 signatures from directors, producer and Disney Feature Animation president! And it didn't cost me more than the regular out of print edition... Another Ebay success story! :) (Thanks, Joshua, for helping me out!!!)

Ebay on huvitav koht, mis ei tundu just eriti müüjasõbralik, kuid ostjana võib seal vedamise korral leida päris huvitavaid asju. Kunagi näiteks sain Prantsuse Ebayst 15 euro eest ingliskeelse Luc Bessoni "The Story of the The Fifth Element", mis erinevalt teistest Bessoni filmiraamatutest on totaalne haruldus. (Hetkel vaatan, et Amazoni kaudu on maksimumhinnaks 567 dollarit! Uskumatu.)

Midagi analoogset kordus paari nädala eest kui leidsin, et viie tunni pärast oli lõppemas Disney "Herculese" raamatu oksjon. See on taas üks artbook, mis õigel ajal ostmata jäi, samas Gerald Scarfe'i stiilist mõjutatud ja tema osalusel valminud multikas on üks Disney stiilsemaid. (Scarfe kujundas näiteks ka Pink Floydi "The Wall" animaosad.) Ühesõnaga või vähemalt lühidalt - raamat oli müügis, shipping ainult USA-sse, müüja vastas, et võib mu sealsele tuttavale saata küll, too oli ka nõus, teisi konkurente ei ilmunudki - ja nii sain ma selle raamatu alghinnaga, mis tegelikult sama, millega see tavaliselt Eestit eiravates poodides müügis on.

Asi aga selles, et tegu pole tavalise versiooniga vaid spetseditsiooniga ja mul polnud eelnevalt aimugi, et selline ka olemas on! Stiilne amforalaadne kujundus, massiivne ümbriskarp, kullatud servad, raamatusuurune ümbrik animakilele siiditrükitud pildiga, millel kaasas ka paspartuu, piiratud tiraaž (minu oma #385) ja tagatipuks sees veel neli signatuuri - lavastajad Ron Clements ja John Musker, produtsent Alice Dewey ja tollane Walt Disney Feature Animation president Peter Schneider. Uskumatu, et sellise raamatu pärast Ebays tõeliseks kismaks ei läinud...

[Lisandus: nagu nüüd tean, oli seda tüüpi Disney raamatu originaalne kaanehind $250.]

Viimasel ajal on mind tugevalt huvitama hakanud modernistlik kunstivool, mis õitses eriti kahe maailmasõja vahel ja mis takkajärgi sai nimeks art deco. Tegu on ülimalt stiliseeritult esteetilise ja kuidagi voolujoonelise kunstivooluga, mille silmapaistvaim esindaja arhitektuuris on ilmselt New Yorki Chrysler building. Sinna stiili lähevad ka reisi- ja transaposterid, kostüümid ja lugematud mõjud kinos Metropolisest Sky Captain'ini. Mind aga huvitavad eriti art deco kujukesed, mis oma stiilsuses ja detailsuses oleks nagu tänapäevaste koomiksi- ja filmikujude otsesed eelkäijad.

Teine saabunud raamat ongi art deco ajastu pisi-skulptuuride ülevaade, mis suurelt osalt koosneb seesuguste fotodest. Piltide seas on ka värvilisi, kuid enamus on mustvalged ja paljud neist pärit omaaegsetest kataloogidest - ju siis polnud lihtsalt uusi võtta või kujud ise säilinud. Pilte on palju, kõige pikem ja põhjalikum osa raamatust on pühendatud Demetre Chiparus'le. Väga imelik muidu põhjaliku asja juures on ainult see, et art deco ikooni Erté kujusid või nime ei ole seal vist üldse mainitudki. Huvitav, miks?...

[Lisandus: Erté ehk Roman Petrovitš Tõrtov (1892-1990) töötas aktiivselt elu lõpuni, ka tema kujud on pärit alles elu lõpuveerandist, põhinedes varasematel piltidel ja kostüümidel. Seega, rangelt võttes ei ole nende loomisaastad art deco kuldajal.]

Õnneks aga on olemas ka aastal 2008 ilmunud raamat, mis ka meie poodides müügil (Apollos vähemalt) - Art Deco: The Golden Age of Graphic Art and Illustration. See täidab tühimiku ja seletab ka kogu kunstivoolu põhjalikult lahti.

Muidu aga on ka see raamat päris asjalik. Kui veab, leian siit inspiratsiooni näiteks art deco aegades seigelnud pulpkangelase Indiana Jonesi büsti aluse jaoks. Ma pole nimelt veel lootust kaotanud, et ehk see kunagi valmib... Ja tegelikult poleks mina kaugeltki esimene inspireeritu - nii mõnigi Sandmani kuju on ilmselgete a.d. mõjudega. Ja kui vaadata veel pilti, kus pronksist, elevandiluust ja marmorist kuju on algosadeks lahutatud, siis tuleb sarnasus tänapäevaste kommertskujudega ja garage kit'idega veel enam välja.

Kommentaare ei ole: