17 detsember 2015

Walt Disney's Mickey Mouse in Color (1988)


Kuigi ma ei ole eriline autogrammikütt, on mul aastate jooksul kogunenud päris palju signeeritud raamatuid. Enamus neist on pärit mõnelt festivalilt, kus autor ise kohal, kuid on ka hulk raamatuid, mis pärit internetist või siis on abiks olnud abivalmis sõber.

Kõik need raamatud on autoritelt, kes mulle ühel või teisel põhjusel korda lähevad. Nii mõnigi neist on tänaseks ka üpris kallis ja haruldane — näiteks Moebiuse signeeritud “Virtual Meltdown” aastast 1992 on pildiraamat, mida täna oleks ikka päris raske leida.

Kollektsionääridel on tegelikult olemas termin “Holy Grail” — “Püha Graal”, mis tähistabki sellist objekti, mida on põhjusel või teisel väga raske kätte saada ja mille omandamine muudaks kollektsiooni lõpuks ometi täiuslikuks. Loomulikult on minulgi lemmikuid, kelle signatuure on kas raske või võimatu leida, aga tegelikult ma selliste “Graalide” küttimisega ei tegele.


Aga vahel lihtsalt juhtub huvitavaid asju. Peale üht’ öist netivestlust läksin Ebay’sse, et midagi üle kontrollida ja sattusin juhuslikult raamatule, mille olemasolust mul seni aimugi ei olnud. Kirjastuse Another Rainbow 1988. aastal ilmunud ja kahest Disney koomiksikunstnikust pajatav “Mickey Mouse in Color” on tänaseni saadaval ega maksa suurt midagi. Selgus aga, et tegelikult ilmus samal ajal samast raamatust ka oluliselt mahukam “Deluxe Limited Regular Edition of 3000”. Raskes ja väga suures raamatus on sees Floyd Gottfredsoni ja Carl Barksi autogrammid ning lisaks on tagakaanele kinnitatud ehtne vinüülsingel, millel huvitavamad katkendid raamatuski trükitud intervjuust. Lisaks sellele tehti sada eksemplari veelgi haruldasemat “Deluxe Limited Gold Plate Edition of 100”-versiooni, selles on sees ka Barksi originaaljoonistus.

Ebay kast sisaldas üllatuseks hulka vanu Disney Worldi voldikuid ja kleepse

Ausalt öeldes on Carl Barksi signeeritud raamatud sedavõrd kallid, et mul pole kunagi tulnud mõtet, et võiks mõne sellise endalegi osta. Floyd Gottfredsoni osas ei ole mul sellist võimalust isegi pähe tulnud. Nüüd aga oli Ebays saadaval eelmainitud raamatu mitu eksemplari. Enamus neist maksid kaugelt liiga palju, nii 400 dollari kanti, aga oli ka üks hoopis mõistlikkuma hinnaga “Buy It Now”. See tundus ainukordse võimalusena… Ja nüüd on see raamat meil kodus.


Carl Barks (1901-2000) on ilmselt kõige kuulsam Walt Disney tegelasi joonistanud kunstnik, kes ka mitmed neist just nimelt oma koomiksilugude jaoks välja mõtles. Näiteks rikas ja ihne onu Robert ehk Scrooge McDuck on üks tegelasi, kes pole pärit üldse mitte multifilmist, vaid just nimelt Carl Barksi koomiksitest. Mitu aastakümmet anonüümselt Disney pildisarju kirjutanud-joonistanud autor sai lõpuks kuuekümnendatel fännide detektiivitöö tulemusel tuntuks. Tegelikult pole küll Disney koomiksid viimastel aastakümnetel Ameerikas eriti populaarsed olnud, kuid Euroopas ja eriti Skandinaavias on Carl Barks tänaseni tõeline superstaar. Samas on uus ja jätkuv sari “The Complete Carl Barks Disney Library” tema aktuaalsust ka kodumaal oluliselt tõstnud.


Floyd Gottfredson (1905-1986) sattus Miki Hiire ajalehekoomikseid välja mõtlema ja paberile panema aprillis 1930, kõigest neli kuud peale seda kui animaator Ub Iwerks sarjale stardi andis. Ajutisest tööotsast sai aga alaline ja nii tegi Gottfredson Miki Hiire pildiribasid kuni 1975. aastani, kokku 45 aastat. Millegipärast pole aga Miki tegelaskujuna kaugeltki nii populaarne kui Donald, ka on mustvalge ajalehekoomiks värviliste ajakirjadega võrreldes pigem tõsiste fännide huviala. Nii ongi Floyd Gottfredsoni nimi tuntud pigem asjatundjate ringkondades. Muidugi, Fantagraphicsi kvaliteetne raamatusari on temagi tuntust viimastel aastatel tugevalt tõstnud.


Kuna kirjastuse Another Rainbow 3,64-kilone raamat räägib Miki Hiirest, on selles suurem rõhk loomulikult Gottfredsonil. Barksilt on siin mõned pildinäited ja tema värvilised storyboardid filmile “Northwest Mounted”, mis küll lõpuks teoks ei saanudki. Lisaks veel tema faasijoonised filmist “Through the Mirror” ja lõpuks ainus Barksi joonistatud Miki koomiks “Riddle of the Red Hat”.


Hoopis suurem osa raamatu 248st leheküljest on Gottfredsoni loomingu päralt. 72 lehekülge sisaldavad nelja värvilist pühapäevalugu aastaist 1934-1936, seda väidetavalt just samas suuruses kui nad omal ajal lehes ilmusid. (Mis põhjendabki selle raamatu üsna suuri mõõtmeid – 43 x 32,3 cm.) Teist samapalju külgi - 72 - sisaldab nelja pika loona pildiribasid ajavahemikust 1932-1939, teiste seas on ka hinnatud lugu “The Phantom Blot”. Kui pühapäevaribades on taastatud maitsekad ajaloolised originaalvärvid, siis mustvalgetes leheribades on kahjuks mindud hoopis teist teed - gradiendi-rohke värvimöll on kohati üsna määrdunud ja kole. Miks ei kasutatud võimalust päevaribad vanade pühapäeva-koomiksite stiilis ära värvida, jääb aastal 2015 küll täiesti selgusetuks.

Võrdlus Fantagraphicsi raamatusarjaga:
ühe koomiksikaadri suuruseks on 76x45 mm ja 120x70 mm

Lisaks on raamatus artikkel Miki koomiksiriba ajaloost, kaks pikka intervjuud ja põhjalik loetelu Miki Hiire ajaleheribade kronoloogiaga. Lisaks muidugi ka eelmainitud 7-tolline picture disc, mis samuti nummerdatud. Raamatu valmimine võttis päris mitu aastat ja siin ongi seletus, kuidas üldse saab 1988. aastal ilmunud raamatus olla Floyd Gottfredsoni autogramm – klassikud nimelt signeerisid ettevalmistatud ja hiljem raamatusse köidetud lehed mitu aastat enne selle ilmumist.

Gottfredsoni ja Barksi originaalsignatuurid ja 7-tolline heliplaat

Mickey Mouse in Color” on kahtlemata üks kõige haruldasemaid ja hinnalisemaid raamatuid mu kollektsioonis. Ja, kui arvestada, et tema kohta pole internetis ja teemafoorumites just palju infot leida, siis ilmselt on tegu ka üpris suure haruldusega. Seda eriti meie kandis.

Kommentaare ei ole: