26 oktoober 2017

ELCAF 2017

About ELCAF 2017, our fourth trip to this festival. One could see my 2017 photos here in Facebook.


Juuni keskel toimus järjekordne Ida-Londoni Koomiksi- ja Kunstifestival ELCAF. Tegu on festivaliga, kus superkangelasi praktiliselt ei kohta, rõhk on isikupärastel autoritel, ilusatel raamatutel, printidel ja muul graafilisel käsitööl. Käisime seal meiegi, seekord juba neljandat korda. Festival ise oli järjekorras viies, seega on meil päris hea ülevaade, kuidas aasta 2017 varasematele sarnanes või neist erines.


Kui varem on festivalil olnud igal aastal uus Ida-Londoni toimumispaik, siis seekordne - Round Chapel - oli juba eelmisest aastast tuttav. Iseenesest võrdlemisi sümpaatne ja veidi vanamoodne hoone, milles suur saal seda ümbritseva rõduga ja kus lisaks veel mõned kõrvalruumid ja paar hoovitelki. Festival oli taas kord kolmepäevane, reedest pühapäevani.


Kui toimumispaik Hackney oli tuttav ja teekond sinna meie seekordsest Islingtoni üürikorterist paari overgroundi peatuse kaugusel, siis osalejate hulgas ja korralduses võis märgata erinevusi. Festivali asutanud ilusate raamatute kirjastus Nobrow on tavaliselt kohale kutsunud suure hulga omaenda autoreid, kes siis vestlustel esinevad ja autogramme jagavad. Seekord aga oli Nobrow kunstnikke kohal erakordselt vähe.

Poola

Samuti torkas silma, et mitmed tunnustatud autorid, kes alati oma uute zinede ja raamatutega kohal on olnud, seekord puudusid. Osalt võib seda ilmselt põhjendada korraldajate sooviga osalejaid valides suuremat vaheldusrikkust pakkuda, osalt aga oli tegu ka lihtsalt autorite hõivatusega.

Rootsi

Tegelikult oli ka päris palju autoreid, kes oma lauaga kohal ainult üks-kaks päeva, seetõttu oli ka eri päevade seltskond mõnevõrra erinev.

Läti

Ausalt öeldes oli seekordne ELCAF senistest kõige igavam. Päris kuulsaid autoreid praktiliselt polnudki, ka oli vähevõitu huvitavaid esinemisi ja neidki väheseid ei õnnestunud mul näha, sest ruum sai kiirelt täis.

Soome

Nagu öeldud, oli mitu iga-aastast autorit puudu, nii jäi ka mõni raamat ostmata. Tegelikult veetsingi festivalil palju vähem tunde kui varasematel aastatel.


Ka on mul tunne, et kolmepäevaseks venitatud festival on kuidagi kehvem ja laialivalguvam kui algusaastate laupäev-pühapäev. Eelmisel aastal, kui Eesti Koomiksiseltsil oli seal pühapäevane laud, oli kogu festival kokkuvõttes üsna väsitav. Seekord ei olnud ilm ja suur saal päris nii palavad kui eelmisel korral, aga kolm kuuma päeva on ikkagi natuke palju. Kahepäevase festivali lõpuks oli alles oluliselt rohkem energiat.

Leedu

Ja veel - seekordsel festivalil anti taas välja rahaline auhind 3500 naela - ELCAF x WeTransfer Award 2017. Auhind asutati aastal 2016 ja see on mõeldud paljulubava koomiksiprojekti teostamiseks. Sellel aastal võitis leedulanna Akvile Magicdust, kes peaks oma valmis raamatut esitlema juba järgmisel festivalil.


Põhjalikuma valiku minu ELCAF 2017 fotodest leiab Facebookist.

Kommentaare ei ole: