21 juuni 2016

Darwyn Cooke 1962 - 2016


2016 on kujunemas üsna šokeerivaks aastaks, järjest ja ootamatult lahkub suurkujusid nii kinos, muusikas kui koomiksis. Üks selliseid on ka Kanada koomiksilooja Darwyn Cooke, kes lahkus täiesti ootamatult 14. mail 2016. Kõigest päev varem teatas perekond tema lõpule jõudvast võitlusest agressiivse vähiga. 53-aastase kunstniku koomiksikarjäär kestis tegelikult kõigest viisteist aastat, aga selle ajaga jõudis ta kirjutada ennast ala suurkujude hulka.

Toronto töölisperes sündinud Cooke unistas juba lapsepõlves koomiksikunstniku karjäärist. 1985. aastal lõpetas ta kunstikooli ja sõitis New Yorki, kus pakkus DC vastaloodud uute talentide koomiksisarjale oma detektiivilugu. See ostetigi ära ja ilmus ajakirjas "Talent Showcase #19".

Kahjuks aga tähendas koomiksikarjäär tollasel interneti-eelsel ajal kolimist USA-sse ja New Yorki. See ei tulnud hetkel kõne alla ja nii töötaski ta järgnevad aastad Torontos mitmetes ajakirjades ning asutas ka omaenda graafilise disaini firma. Siis aga nägi ta "The Comics Journalis" Bruce Timmi Batmani pildiga illustreeritud Warneri animatsioonistuudio tööpakkumist. Cooke tegigi karjääripöörde ja oli juba õige pea USA läänerannikul töötamas mitmetes seriaalides. Väidetavalt tegi ta näiteks "Batman Beyond" tunnusklipi valmis omaenda kodus ja vanal Macil.


Animatsioonikarjääril ei olnud viga midagi, aga siiski tundis Cooke, et tõeliselt õnnelikuks teeks teda siiski töö koomiksite kallal. Ta pakkus DC-le välja koomiksiloo "Batman: Ego", see aga ei äratanud huvi ega jõudnud kuhugi. Siis aga, täiesti ootamatult ja neli aastat hiljem, sattus seesama ettepanek ametisse asunud uue art directori Mark Chiarello silme ette, kes leidis selle juhuslikult oma kabinetis eelkäija pabereid likvideerides. Cooke retrolik stiil tundus äkitselt huvitav ja nii saigi ta pakkumise oma koomiks valmis teha.

"Ego" ilmus 2000 ja sealt sai Cooke karjäär koheselt tuule tiibadesse. Järgmiseks joonistas ta käsikirjutaja Ed Brubakeriga kahasse Batmani vihikusarjale neljaosalise backup-loo "Trail of the Catwoman", mis pani aluse uuele Catwomani sarjale. Selle neli esimest osa joonistas samuti Cooke. Ka kirjutas ja joonistas ta sarja eelloo "Catwoman: Selina's Big Score". Just Cooke muutis moodsamaks ja mustemaks varem lillas kostüümis Selina Kyle'i välisilme, mõjutades muuhulgas sedagi, kuidas Catwoman Christopher Nolani filmis välja näeb.

Sellele järgnesid mõned tööotsad Marvelis ning siis tuligi "DC: The New Frontier". Kuueosaline minisari ei olnud tegelikult ilmudes väga edukas, aga kui sari lõpuni jõudis, oli selge, et tegu on klassikaga. Ajal, mil DC superkangelased kippusid kibestunuks ja küüniliseks, tõi Darwyn Cooke oma koomiksis tagasi möödunud sajandi keskpaiga optimismi ja usu paremasse tulevikku. John F. Kennedy kõnekatkest nime võtnud sarja tegevus toimub ajaliselt nn. Golden Age'i ja Silver Age'i vahel, kusagil eelmise sajandi viiendal kümnendil. Seal osalesid kõik DC suurimad koomiksikangelased Supermanist ja Batmanist Wonder Womani ja Rohelise Laternani.


Kogumikraamatule lisas Cooke mõned leheküljed ja nii sai loost 400 lehekülje pikkune eepos. 2005 võitis see parima kordustrüki ja kujunduse Eisneri auhinnad. Aastal 2008 tehti raamatust ka animafilm.

Seejärel joonistas Cooke Will Eisneri klassikalise tegelaskuju Spirit lugusid, kuni tegi kannapöörde ja võttis superkangelaste asemel ette hoopis teise teema. Richard Starki Parkeri-sarja krimilugude adaptsioone sai lõpuks kokku neli raamatut. Äärmiselt stiilsed noir-koomiksid olid huvitaval kombel esimesed adaptsioonid, kus autor lubas kasutada oma tegelaskuju originaalnime. Kõigis varasemates filmides, sealhugas Mel Gibsoniga kinotükis, oli peategelasel teine nimi.

Viimane suurem Cooke'i koomiksitöö oli osalus palju pahameelt põhjustanud "Before Watchemen" projektis, mida nii mõnedki  pidasid ülistatud kultussarja labastamiseks ja kirjastuse küüniliseks katseks Alan Moore'i loominguga veelgi rohkem raha teha. Cooke käsikirjutas selle tarvis Silk Spectre sarja ja kirjutas-joonistas kuueosalise "Before Watchmen: Minutemen" miniseriaali. Ta andis endale täiesti aru, et see kõik ei pruugi talle üldse mitte austajaid lisada, pigem vastupidi. Kuid ta võttis seda ülesannet kui austusavaldust originaalloo autoritele ja andis endast parima, et nende vääriline olla.


Siis lõpetas Cooke oma Parkeri sarja,  tegi ühe Jonah Hexi loo pliiatsijoonised ja kujundas detsembris 2014 ilmunud DC vihikutele 23 erinevat kaanepilti. Ka neist on nii mõnigi saanud klassikaks, koos teenisid nad autorile järjekordse auhinna - 2015. aasta parima kaanekunstniku Eisneri. Cooke'i viimaseks koomiksiraamatuks jäi koostöö  Gilbert "Love and Rockets" Hernandeziga, Vertigole joonistatud minisari "The Twilight Children". Selle sarja kogumialbum ilmus vahetult enne autori lahkumist.

Darwyn Cooke suutis kõigest viieteist aastaga luua hulga klassikalisi koomiksilugusid ja kindlustada püsiva koha Ameerika klassikute seas. On selge, et tema karjäär nii koomiksis kui animatsioonis oleks võinud jätkuda veel vähemalt sama kaua. Mida kõike oleks ta tulevikus loonud, jääb meil aga kahjuks nägemata. Elu ja surm tihti väga ebaõiglased.

Kommentaare ei ole: