24 oktoober 2015

Moebiuse uus kogumik - raamat pleksiklaasis


Septembris 2015, kui Eesti Koomiksiseltsi rahvas kohtus Brüsseli Koomiksifestivalil kirjastuste esindejatega, küsisin ma kirjastuse Casterman toimetajalt ka Moebiuse kogumikalbumi "Le Monde d'Edena" kohta. See pidi ilmuma maikuus 2015, aga mingil põhjusel siiski toona välja ei tulnud. Festivali ajaks oli aga välja käidud järgmine võimalik ilmumisaeg -  14. oktoober.


Ma ei olnud päris kindel, kas ma sain ikka vastusest päris õigesti aru - raamat olla tõepoolest tulemas, kusjuures veel mingis erilises plastikust kestas. Nüüd on mul see 3000-ses tiraažis ilmunud haruldus olemas ja - tõepoolest! Kogu Moebiuse kuueosalist sarja sisaldav raamat, mis pakendatud pealkirja ja ribakoodiga kaitsvasse lainepappkesta on tõepoolest eriline - seda ümbritseb nimelt veel ka paar millimeetrit paksust pleksiklaasist karp! Kõik tekstid on trükitud klaasile ja nii on raamatu kaantel tekstivaba Moebiuse illustratsioon. Raamat on ka nummerdatud, minu oma on #2049.


Asi näeb väga eriline välja ja kohe peale ilmumist algasid netifoorumites spekulatsioonid teemal kauaks seda raamatut üldse müügilettidele jagub. 2010. aasta oktoobris avati muuseumis Fondation Cartier suur näitus Moebius-Transe-Forme, selle kataloogi hind on Ebay-s nüüdseks kerkinud kümnekordseks. Tolle raamatu tiraaž oli 10 000.


Esimestel päevadel peale ilmumist oli uut Moebiuse kogumikku vähemalt Pariisi raamatupoodides igatahes veel saada, kuigi Amazonis seda vist üldse ei müüdudki ja mõnes muus netipoes oli ta üsna varsti otsas. Võib arvata, et tiraaž saadeti raamatupoodidele laiali ja juurde seda kirjastuselt tellida enam ei anna, kogutiraaž oli ju üsna väike - kõigest 3000.


PS: Prantsusmaal on jaanuaris 2016 tulekul ka "Inside Moebius" kogumik. Mõne aja eest ilmus ka tema paks "Blueberry" westernite raamat, milles koguni 28 albumit samade kaane vahel. Lisaks teatas hiljuti ameeriklaste Dark Horse, et asub välja andma kõvaköitelist Moebiuse lugude sarja. Seega, raamatupuudust Jean Giraud fännidel lähitulevikus küll oodata pole.

Kommentaare ei ole: