02 oktoober 2013

Davide Calì ja lasteraamatute õppetunnid

Italian children's book author Davide Calì was in Tallinn for some workshops and lectures.

Itaalias Maceratas illustratsiooni õppinud Gerdal oli juba mõnda aega plaan üks sealne koolitaja ka Tallinnasse kutsuda. Kuigi soomepoolne esialgne huvi miskipärast kadus, sai tänu Eesti Kunstiakadeemiale tema plaan ikkagi teoks - septembris 2013 oligi Davide Calì Tallinnas, andis siin mõned õppetunnid ja kohtus kohalike illustratsiooni-huvilistega.


Davide Calì on Šveitsis sündinud itaalia autor, illustraator ja koomiksitegija, kelle lasteraamatuid on ilmunud mitmel pool maailmas. Tema raamatute nimekiri on päris pikk, suuremal osal on ta kirjutajaks, pildid on teinud keegi teine. Lihtsalt ühel hetkel juhtus nii, et kirjastuse poolt pakutud šokolaadiraamatu projektis oli juba illustraator olemas. Nii see edasi läks ja nüüd joonistabki ta vaid oma raamatute storyboardid. Kui tõele au anda, siis joonistajana olekski tosina aastaga sedavõrd pikka nimekirja raske kokku saada.


DC oli Tallinnas mitu päeva. Reedel, 13. septembril pidas ta Rüütelkonna hoones loengu oma raamatutest ja illustratsiooni üldisest olukorrast eri maades ja eri turgudel. Nädalavahetusel toimus sealsamas Toompeal kaks pikka workshoppi, esimeses teemaks lasteraamatud ja teises koomiksid.

Üritused olid üsna õptlikud, usun, et siinsed tudengid ja illustraatorid nägid-kuulsid nii mõndagi, millest neil polnud siiani õrna aimu. Näiteks seda, kuivõrd erinevad on eri maade turud, kuidas mõnel maal on hädavajalik omada agenti ja kuidas sama raamat võib eri riikides hoopis erineva kuju võtta.

Tõsi küll, konkreetsed workshopi ülesanded olid ehk natuke üheülbalised - võis jääda mulje, et kõigi maailma pildiraamatute sisuks peab ilmtingimata olema mingi järjekordne loetelu, ka ei andnud ta just ülemäära palju juhtlõngu erinevate lugude jutustamiseks ja uute ideede leiutamiseks. Samas, huvitavat kuulis siiski nii mõndagi ja need eestimaalased, kes plaanivad oma illustratsioonide ja raamatutega rahvusvaheliselt õnne proovida said nii mõndagi teada. 


Kui õppetunnid toimusid piiratud rahvale, siis 16. septembril toimus lisaks veel üks kohtumine. Seekord Eesti Lastekirjanduse Keskuses, kus ta tegi taas ülevaate oma raamatutest, vastas küsimustele ja isegi signeeris mõned raamatud.


Päris õhtul aga toimus kogu ettevõtmise lõpuks veel üks eriti eksklusiivne kokkusaamine - Joonistajad Koos blogi tavapärane Koosjoonistamine, kuhu viimasel ajal on aina enam ka välismaiseid külalisi juhtunud.


Istusime, sõime, rääkisime ja veetsime mõnusa õhtu Kalamajas.


Ja nii sai kogu ettevõtmise korraldanud Gerda ka lõpuks oma raamatutesse pühendused ja pildid sisse...
:-)


PS: lisalugemist - Gerda Märtensi intervjuu "Müürilehes".

Kommentaare ei ole: