11 veebruar 2012

Naughty and Nice

Varasuvel 2011 hakkasid liikuma jutud, et peagi on tulemas Bruce Timmi artbook, väljaandjaks Flesk Publications, väike, popkunstiraamatutele spetsialiseerunud ühemehekirjastus. Suvisel San Diego Comic-Conil oligi juba saadaval signeeritud ja nummerdatud sämpler/sketchbook, tõsi küll, tundus, et "leti all" ja siis kui seda ise kirjastajalt küsida teadsid. Hiljem oli vihikuke müügil ka kirjastuse kodukal, sealt sain selle minagi.

Jaanuaris 2012 oli siis "Naughty and Nice" lõpuks väljas. Seda kahel kujul - pehmes köites varianti saab (sai?) osta kasvõi Amazonist, kõvas köites raamat oli müügil ainult kirjastaja enda netipoes ja koomiksipoodide tellimissüsteemis. Minu oma ongi pärit koomiksipoest, kohast, kus olen juba aastast 1996 alates oma koomiksivarusid täiendanud.

Kõvas köites raamat on päris ilus asi. Tiraaž on 1000, selles on mõned lisapildid, see on nummerdatud/signeerud ja asub karbis, mille kohta ma ei teagi õiget eestikeelset sõna. Inglise keeles on asja nimi slipcase. Paber on kvaliteetne, paks ja mitte liialt läikiv. Mingit köitelohakust või kortsutatud poognaid ei paista kusagilt, kõik on paigas.

Teksti on raamatus vähe, tegelikult polegi siin suurt muud teksti kui Jim Steranko sissejuhatus. Iseenesest pole see suur miinus, sest nii on piltidel ju rohkem ruumi. Lisaks saab igaüks osta ja lugeda "Modern Mastes" sarjas ilmunud Bruce Timmi eluloointervjuud.

Üle 125 pildi enam kui 300st on spetsiaalselt selle raamatu tarbeks trükiks ette valmistatud ja seega üldse esmakordselt avalikkuse ees.

Timm oli teleanimatsioonis töötades sunnitud oma stiili lihvima vaat et absoluutse miinimumini nii detailide kui joonte osas, seal on see lihtsalt majanduslikult hädavajalik. Sama, kohati kalligraafiliselt ökonoomne joonistusstiil domineerib ka tema omaenda lõbuks tehtud piltides. Suurema osa raamatust võtavad enda alla sellised stiliseeritud enam-või-vähem paljaste tibinate pin-up pildid. Isegi termin "Timm Girl" (a la Vargas Girl, Elvgren Girl etc) on seesuguste tähistamiseks välja mõeldud. Mõnest pildist on siin raamatus olemas ka mitu versiooni, vahel isegi kolm - visand, sulekontuur ja värviline versioon.

Neile lisaks on siin aga muudki, vampiiridel on täiesti oma peatükk, samuti väikese üllatusena DC Comicsi kangelannadel. Viimased on ka ainsad, kus allservas kirjas tegelase nimi ja kirjastuse copyright. Tegelikult muidugi oleks võinud siin ikkagi mingisugune pildiregister olla, kuid kuna enamus pilte pole üldse varem kusagil ilmunud, siis jääks seesugune paratamatult lünklikuks. Ehk võtab mõni fänn ette ja kirjutab kusagil netis raamatu sisu põhjalikult lahti. Põhjust ju oleks, sest vähemalt osa vampiiripilte on homage'id täiesti konkreetsetele (Hammeri) filmidele.

Kokkuvõtteks - tegu on hoole ja armastusega tehtud raamatuga, keda huvitab, võib protsessist veidi siit lisaks lugeda. Ma ei julge öelda, et päris kõik pildid siin mulle meeldivad või et mõnda neist ei oleks võinud veelgi paremaga asendada; ka tekib lehitsemisel kõigist neist voolavatest saatuslikest kurvidest isegi kerge küllastustunne. Samas aga on Bruce Timm vaieldamatu oma ala geenius ja meister, kelle artbook kuulub kindlalt kõiksugu Rackhamite, Leyendeckerite, Frazettade ja Prattide kõrvale. Selle raamatu teemaks ongi kuumad ja kelmikad tibid, seega saab siit täpselt seda, mida pealkiri lubab; ehk ilmub kunagi veel mõni sama sorti suurem raamat ka puhtalt tema kostümeeritud kangelastest.

Lisaks on tänapäeva maailmas raamat, mille hind kiirelt mitmekordseks kerkib, lõpeks ka lihtsalt üks päris korralik investeering.

Kommentaare ei ole: