03 november 2016

Yves Chaland ja tema raamatud

My small Yves Chaland (1957-1990) collection, accumulated over the years.
26 years after his death in a car crash he is still one of the most influential clear line/atom style artists.
3 books at the back are new editions with 1300 or 1500 print run; second row has two versions of his Spirou strip and one of his collections; in front are 2+1 English editions and a book about Chaland's commercial work. This one - Editions Champaka book from 2000, #0827/2500 - I found in one of the Brussels festival's used book booths.


Yves Chaland (1957-1990) on üks Brüsseli 1958. aasta maailmanäituse tarvis rajatud aatomikujulise paviljoni ja tolle ajastu esteetika ümber keerleva atom style-koomiksistiili klassikuid. Ta on tänase päevani üks kõige mõjukamaid prantsuskeelseid koomiksiautoreid, kuigi hukkus juba 26 aastat tagasi traagilises autoõnnetuses kõigest 33-aastasena. Üsna samal ajal kui Viktor Tsoi.

Olen teda juba aastaid üheks oma lemmikautoriks pidanud, nii ongi aastate jooksul kogunenud väike tema raamatute kollektsioon. Alloleval fotol ongi nad kõik näha, nii prantsus- kui ingliskeelsed.

Tagumises reas on kolm uustrükki, kahel tiraažiks 1300 ja ühel 1500;
Keskmises kaks versiooni - mustvalge ja värviline - tema "Spirou" koomiksiribadest koos lisadega ning üks neljast kogumikraamatust, mis on saadaval ka ühtse boksina. Tolles leidub ka "noore Alberti" sari, mida mul eraldi raamatuna pole;
Eesreas on "Freddy Lombardi" ingliskeelsed raamatud, uus kõvakaaneline Humanoids ja kahes osas ilmunud DC Comicsi köited. Sisu on neil sama - viis albumit, aga vana kogumiku teises osas on ka 22 lehekülge lisakraami ja pilte, mida uues raamatus ei ole;
Ilmselt kõige haruldasem on aastal 2000 ilmunud ligne claire autoritele spetsialiseerunud galerii ja kirjastuse Editions Champaka album, mille numbriks #0827/2500, milles Chalandi reklaamitööd ja mille ma leidsin tutikana ja ootamatult hea hinnaga Brüsseli Koomiksifestivali kasutatud raamatute letilt.


Kommentaare ei ole: